मन्त्री प्रेम आलेले गरे कञ्चनपुरको मझगाउँ विमानस्थल स्तरोन्नति शिलान्यास

बाग्मती खबर
२८ पुष २०७८, बुधबार १५:२९

कञ्चनपुर ।  संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री प्रेमबहादुर आलेले कञ्चनपुरको मझगाउँ विमानस्थल स्तरोन्नति शिलान्यास गरेका छन् ।

बुधबार विमानस्थल परिसरमा आयोजित कार्यक्रमका बीच मन्त्री आलेले स्तरोन्नति कार्य शुभारम्भ गरेका हुन् । उनले सुदूरपश्चिम प्रदेशले धेरै सम्भावना बोकेको उल्लेख गर्दै विमानस्थल सञ्चालन भएपछि भारतीय पर्यटक भित्र्याउन सहज हुने बताए । उनले कुनै पनि योजना अघि बढाउँदा दशकौंसम्मको अवस्थालाई पूर्वानुमान गरेर सञ्चालन गर्नुपर्ने भन्दै विमानस्थलको रनवेलाई २५०० मिटरसम्म बनाइनुपर्ने र राजमार्गबाट विमानस्थल आउने सडक पनि चार लेनको बनाउनुपर्नेमा जोड दिए ।

२०३० सालदेखि २०५६ सालसम्म सञ्चालनमा रहेको सो विमानस्थल त्यसयता बन्द छ । सो विमानस्थललाई स्तरोन्नतिसहित सञ्चालन गर्ने योजना सरकारले अघि बढाएको हो । तत्कालका लागि विमानस्थलको रनवे, ट्याक्सी–वे, एप्रोन लगायतका पूर्वाधार निर्माण सुरु गरिने भएको छ । तीन वर्षमा निर्माण सम्पन्न गर्ने गरी ४५ करोड ६६ लाख २४ हजार ७१४ रुपैयाँमा पहिलो चरणको काम ठेक्का सम्झौता भएको आयोजनाका निर्देशक मुरारी भण्डारीले जानकारी दिए ।

दोस्रो चरणमा टर्मिनल भवन, सुरक्षा भवनसहित आवश्यक भौतिक पूर्वाधार निर्माण गर्ने लक्ष्य रहेको उनले बताए । विमानस्थल स्तरोन्नतिका लागि संघीय सरकारले ५० प्रतिशत, प्रदेश सरकारले २५ र स्थानीय तहले २५ प्रतिशत लगानी गर्नेछन् ।