कोरोनाभाइरस: कोभिड–१९ केसमा भारतले ब्राजिललाई पछाडि पारेको छ

गत २४ घण्टामा भारतले कोभिड–१९ को ९०,०००भन्दा बढी नयाँ केसहरू रेकर्ड गरिसक्यो, जसको कुल संख्या ब्राजिलको भन्दा माथि छ।
बाग्मती खबर
२२ भाद्र २०७७, सोमबार १६:३२

दिल्ली:- भारतमा अब विश्वमा दोस्रो सबैभन्दा ठूलो संख्यामा पुष्टि भएका केसहरु ४२,०४,६१३ छ। यो ७१,६४२ जनाको मृत्यु भएको छ, जुन विश्वमा तेस्रो उच्च हो। रिपोर्ट गरिएको संक्रमणको वृद्धि धेरैजसो पाँच राज्यबाट आएको हो। मार्चमा भाइरसको चापले गर्दा लाखौं रोजगारी गुमाउने अर्थव्यवस्थालाई बढावा दिन सरकारले प्रतिबन्ध हटाउने क्रममा यो वृद्धि भएको हो। प्रति दिन  ७५,००० भन्दा बढी दैनिक संक्रमणहरू थप्दै पछिल्लो सात दिनसम्म भारतको केसलोड तिब्ररुपमा बढीरहेको छ। । ६० प्रतिसत भन्दा बढी सक्रिय केसहरू आन्ध्र प्रदेश, तमिलनाडु, कर्नाटक, महाराष्ट्र र उत्तर प्रदेश, भारतको सबैभन्दा जनसंख्या भएको राज्यबाट आएका छन्। राजधानी दिल्लीमा पनि यस केसहरूले सक्रिय देखाएको छ र आइतवार ३,२०० भन्दा बढी संक्रमण रेकर्ड गरिएको छ जुन दुई महिना भन्दा बढीमा शहरको सब भन्दा उच्च हो।

धेरै ग्रामीण क्षेत्रमा कोभिड–१९ को बृद्धिले पनि संख्यामा वृद्धि गराएको छ। भारतको अण्डमान टापुहरूमा यो भाइरसको दुर्गम आदिबासीमा प्रकोप आएको छ, बिगत महिनामा ग्रेटर अन्डमानिसका १० सदस्यले यसको सकारात्मक परीक्षण गर्यो।

अगस्टको शुरुमा भारत २० लाख घटना पार गर्ने विश्वको तेस्रो देश बन्यो। केसहरूको वृद्धि पनि आंशिक रूपमा बढेको परिक्षणको प्रतिबिम्ब हो – देशभरि सञ्चालन हुने दैनिक परीक्षणको संख्या दश लाख भन्दा बढीमा पुगेको छ।

महामारी र लकडाउनले क्वाटरमा आर्थिक गतिविधिमा ठूलो अवरोध खडा गर्यो।

भारतको अर्थतन्त्र जूनको अन्त्यसम्मको तीन महिनामा २३.९ प्रतिसतले संकुचित भयो, जुन १९९६  मा देशले त्रैमासिक डाटा जारी गर्न थालेदेखि सबैभन्दा खराब गिरावट आएको छ।